A BWF célja, hogy a tollaslabda világszerte nagyobb népszerűségre tegyen szert és ennek érdekében nem riadnak vissza az újításoktól sem. Persze lehet vitatkozni azon, hogy ezek a változtatások valóban a sportág érdekeit szolgálják-e, mint például a Junior Világbajnokságon látott új csapatverseny szisztéma.
A legújabb ötlet a szettek és ezáltal a mérkőzések lerövidítése. A BWF döntéshozói szerint a jelenleg használt 21 pontos rendszer, ami két nyert játszmáig tart már kissé elavult és nem elég érdekesek a meccsek. Ehelyett szeretnék bevezetni, hogy 15 pontig tartsanak a szettek és a hosszabbítás is maximum a 21. megszerzett pontig tartson.
Milyen előnnyel jár ez a Világszövetség szerint?
- Rövidebb meccsek, amivel a játékosok terheltségét csökkenthetik
- Könnyebben kiszámítható menetrend a tornákon (elkerülni az éjszakába nyúló mérkőzéseket)
- A szurkolók számára izgalmasabb meccseket jelentene ez a rendszer, hiszen sokkal nagyobb jelentősége van 1-1 pontnak
Az új rendszert 2025 áprilisában kezdik el tesztelni kisebb nemzetközi tornákon és egyes nemzeti bajnokságokban. A BWF tervei szerint ősszel már látni fogják, hogy az újítás beválhat-e hosszabb távon is és a végleges döntést a tesztidőszak után hozzák meg.
A játékosok és a szakértők vegyes érzésekkel fogadták a hírt. A rutinos játékosok számára a rövidebb meccsek előnyt jelenthetnek az erőnlét szempontjából, de hátrány is lehet, hiszen ők szinte egész pályafutásukat a 21 pontos rendszerben játszották le. Ez rengeteg olyan taktikai változtatást követelne meg, amit nem lenne könnyű végrehajtani.
A jelenleg aktív játékosok tehát nehezen tudnának alkalmazkodni egy új rendszerhez, ugyanakkor komoly tradícióról sem beszélhetünk a jelenlegi rendszer esetében, hiszen a 2000-es évek elején még egészen máshogy néztek ki a tollaslabdaversenyek. Ekkoriban például csak a saját szerva után lehetett pontot szerezni. A BWF azóta is tesztelt új formulákat például az 5×11 pontos rendszert, amit még egy Magyar Nemzetközi versenyen is kipróbáltak az előző évtized közepén.