Oldal kiválasztása

A tajvani Lee Yang / Wang Chi-lin kettős Tokióban már azzal történelmet írt, hogy a sportág első tajvani olimpiai bajnokai lettek. A két olimpia közötti időszak nem sikerült igazán jól, „mindössze” egy tornagyőzelem jött össze az „Aranyduónak” a 3 év alatt és a kvalifikáció sem ment problémamentesen. Lee és Wang végül jól hajrázott és bebiztosították helyüket a párizsi olimpiára, de a legtöbb szakértő nem sorolta őket a topfavoritok közé.

„Az elmúlt három évben nem játszottunk jól, és hallottuk, hogy néhányan azt mondták, nem minket kellene küldeni az olimpiára – nagyon boldog vagyok, hogy erőfeszítéseinket mindenki látta” – mondta Lee Yang.

A tajvaniak az 5 fős csoportba kerültek, ahol ráadásul a végső győzelemre is esélyes kettősökkel kellett játszaniuk. Ez ellen különösen Wang Chi-lin tüntetett, aki nem értett egyet azzal, hogy a játékosokat „büntetik” a BWF hibája miatt. A torna kezdetével beletörődtek a körülményekbe. Lee és Wang rég látott magabiztosággal vették az akadályokat és első helyen jutottak tovább, majd simán nyerték a negyedöntős meccsüket is. Az elődöntőben másodszor is legyőzték az Astrup / Rasmussen kettőst, akiket a csoportkörben is felülmúltak. A fináléban a világelsők következtek, Liang Weikeng és Wang Chang. A fiatal kínaiak az elmúlt évben lenyűgöző eredményeket produkáltak. A kvalifikációs időszak során nyertek 3 Super 1000-es World Tour tornát és az ázsiai kontinensbajnokságon is aranyérmesek lettek. A párizsi tornán ők is jó játékkal vették az akadályokat, pedig az Alfian / Ardianto és a végül bronzérmes Aaron Chia / Soh Wooi Yik párosok is nagy csatára kényszerítették őket.

A végelszámolásnál kicsit talán a rutin döntött, hiszen a kínaiaknak ez volt az első olimpiája, míg a tajvaniak már komoly tapasztalattal és veszítenivaló nélkül érkezhettek a francia fővárosba. Ennek megfelelően a címvédő páros kezdett jobban, de a második szettre a kínaiak is feljavultak. A meccs nagyon magas szintet hozott ezt követően, de a döntő pontokban a tajvaniak maradtak higgadtabbak, így megvédték címüket. Erre korábban még nem volt példa férfi párosban, így nyugodtan nevezhetjük sporttörténelemnek Lee Yang és Wang Chi-lin produkcióját. Azt azért tegyük hozzá, hogy a legendás Fu Haifeng szintén kétszeres olimpiai bajnok férfi párosban, de ő Londonban és Rióban különböző partnerrel ért fel a csúcsra.

Lee Yang hetekkel az olimpia előtt kijelentette, hogy ez lesz az utolsó versenye és jó esélyjel Wang is hasonló döntést fontolgat. A bajnokok egyébként gyermekkoruk óta jó barátságban vannak és páratlan közös karrierjükkel Tajvant is beírták a férfi páros versenyszám nagyhatalmai közé.  

„Azt hiszem, hogy legutóbb Tokióban nem sokan számoltak velünk, de ezúttal az emberek felismertek bennünket” – mondta Lee, hozzátéve, hogy a mérkőzés végén megcsókolta a pályát, hogy búcsút vegyen a sporttól.

A bronzmérkőzés is a döntőhöz hasonló izgalmakat hozott, hiszen Aaron Chia és Soh Wooi Yik meccslabdákat is hárítva győzte le az Astrup / Rasmussen kettőst. Érdekesség tehát, hogy Tokió érmesei közül két páros is ugyanazon a helyen végzett. Az elődöntőbe jutó két duó egyébként ugyanabból a két csoportból került ki, ami szintén ritkaságnak számít.