Oldal kiválasztása

A Tollaslabda Magazinnál igyekszünk kicsit értékelni az olimpián történteket és az erősebb nemzetek teljesítményét vesszük górcső alá. Ezúttal a legsikeresebb európai nemzet, Dánia került sorra.

Viktor Axelsen Párizsban megvédte címét és ezzel Dánia már 9 érmet (ebből 3 arany) számlál tollaslabdában az olimpiák történetében. Az európai mértékkel is kis ország igazi nagyhatalomnak számít a sportágon belül és rendre felveszi a versenyt az ázsiai gigászokkal. Az idei játékokra is minden versenyszámban szereztek kvótát, igaz a vegyes párosuk Mathias Christiansen figyelmetlensége miatt kénytelen volt visszalépni a torna kezdete előtt.

Viktor Axelsen történelmi címvédéséről már beszámoltunk, de a versenyszámban Anders Antonsen révén volt egy másik indulójuk is. Az aktuális Európa-bajnok magabiztosan jutott el a legjobb 8 közé, de ott nem bírt jó barátjával, Lee Zii Jia-val. Így tehát a két férfi egyéni éremről álmodozó dán szurkolóknak meg kellett elégedniük eggyel, igaz a legfényesebben csillogóval.

Nem volt messze az éremszerzéstől az Astrup / Rasmussen férfi páros sem. A rutinos dánok mérkőzéslabdákról bukták el a bronzmeccset Aaron Chia és Soh Wooi Yik ellenében.

„Micsoda hét volt ez! 7 mérkőzés világszínvonalú férfi párosok ellen. Két korábbi világbajnok legyőzése, két epikus csata az éppen aktuális olimpiai bajnokok ellen, és végül 20-16-ra vezetve, 4 mérkőzéslabdánk volt, hogy megszerezzük első olimpiai érmünket… de végül kicsúszott a kezünkből. Büszke vagyok arra, hogy ott voltunk az olimpiai érmekért folyó küzdelemben. Nem könnyű megemészteni a szívszorító tényt, hogy érem nélkül távozunk Párizsból. Köszönöm mindenkinek a kedves szavakat és a támogatást! Nagyon sokat jelent most! Végül, gratulálok minden érmet nyert sportolónak, megérdemlitek” – foglalta össze Astrup a történteket.

A dán csapat egyik legkellemesebb meglepetését a Fruergaard / Thygesen női páros okozta. A világranglistán 21. helyen álló dánok már az első fordulóban egy egészen komoly bravúrgyőzelemmel rukkoltak elő a második kiemelt Baek Ha Na / Lee So Hee kettős ellen. A folytatásban legyőzték egy végletekig kiélezett meccsen a Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai duót majd az EB-címvédő Margot Lambert / Anne Tran párost is. A dánok ezzel csoportelsők lettek egy olyan kvartettben, ahonnan a továbbjutás sem tűnt elérhetőnek, hiszen mind a három rivális előrébb volt a ranglistán. Az egyeneskieséses szakaszra kicsit elfogyott a lendület, igaz a sorsolás sem kedvezett a Fruergaard / Thygesen kettősnek, hiszen a később bronzérmes Matsuyama-át és Shida-t kapták. A japánok viszonylag simán nyerték a negyeddöntőt, így ebben a versenyszámban nem jött össze a második dán érem.

Minimális elvárások lehettek a női egyéniben induló Mia Blichfeldt-el szemben is. A második olimpiáján szereplő 26 éves játékos sérülésekkel bajlódott az olimpia előtt és közel sem volt 100%-os állapotban. Blichfeldt indulása egyébként sokakban ellenérzést váltott ki, hiszen a kvalifikációs időszakban Line Kjærsfeldt végzett előrébb és ezzel ő szerezte meg a kvótát az országnak. A dán szövetség azonban sérülése ellenére is Blichfeldt indulását támogatta. Mia Blichfeldt egyébként nem játszott rosszul, hiszen a német Yvonne Li legyőzése után 3 szettes csatára kényszerítette a címvédő Chen Yu Fei-t is. A kínai lány végül azért nyerni tudott és ezzel Blichfeldt már a csoportkör végén búcsúzni kényszerült.

Mindent egybevetve Dánia hozta az elvárt szintet, hiszen Axelsen aranyérme mellett is volt néhány kiemelkedő teljesítmény. Előzetesen az optimistább szurkolók talán ennél többen is reménykedtek, ugyanakkor Shi Yu Qi 2024-es formáját látva már a férfi egyéni arany sem volt kőbe vésve.